Niemowlaki

Szanowni Rodzice !!!

W waszym życiu rozpoczęło się najbardziej fascynujące zjawisko jakim jest rozwój Waszego dziecka. Od momentu jego urodzenia będziecie obserwować proces jego rozwoju fizycznego, a także proces uczenia się. Niemowlę z tygodnia na tydzień będzie nabywać coraz to nowych umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia. Dla Waszego malucha pierwsze kilkanaście miesięcy życia będzie niezwykle ważne. W tym okresie będzie następować bardzo intensywny rozwój oraz najszybsze tempo uczenia się i przyswajania wiedzy o otaczającym go świecie. To czas, kiedy istnieją wszelkie przesłanki, aby dodatkowo stymulować i rozwijać jego wielki potencjał.

Macie szansę, oprócz Waszej miłości i opieki ofiarować swojemu dziecku dodatkową stymulację pozwalającą podnieść na wyższy poziom jego sprawność, zwiększyć jego inteligencję ruchową. Możecie go wspierać w rozszerzaniu i doskonaleniu kolejnych funkcji rozwoju jego mózgu, powodując także wzrost jego inteligencji ogólnej.

Woda jest środowiskiem dostarczającym dodatkowych bodźców, poszerzającym możliwości zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, pozwalającym na opanowanie dodatkowych umiejętności. Im szybciej i w szerszym zakresie nastąpi pobudzanie, tym wcześniej u dziecka zadziałają kolejne funkcje poziomu rozwoju mózgu.

Dzieci, uczestniczące w zajęciach w wodzie rozwijają się wspaniale i znacznie szybciej niż ich rówieśnicy.

Zabawa w środowisku wodnym jest dla malucha przyjemna, a dla rodziców uczestniczenie w tych zabawach to ekscytujące doświadczenie. Spędzają oni wspólny czas dużo przyjemniej, a zabawy w wodzie wpływają wspaniale na budowanie więzi emocjonalnej między nimi a dzieckiem.

Pływające niemowlęta?!!!!

Woda to znane środowisko dla malucha. Przez 9 miesięcy bezpiecznie, błogo kołysało się w wodach płodowych w brzuchu mamy i było to naturalne jego otoczenie. Dlatego niemowlaki i małe dzieci uwielbiają wodę. Czują się w niej bezpieczne, są odprężone i spokojne.
Zdarza się , że pod koniec zajęć w wodzie maluchy zasypiają

Jakie korzyści wynikają z bezpośredniego kontaktu z wodą?

– są doskonałym relaksem psychicznym i fizycznym dla malca,
– są idealną gimnastyką dla mięśni i stawów, doskonalącą koordynację ruchową dziecka,
– podnoszą u dziecka odporność na infekcje i zakażenia,
– pobudzają tempo, jakość rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka,
– u dzieci nadpobudliwych wspaniale relaksują i odprężają,
– dzieci mało aktywne podczas zabawy w wodzie uaktywniają się,
– u dzieci z dolegliwościami kostno – stawowymi wspomagają proces rehabilitacji, korzystnie oddziałując na ruchomość w stawach,
– dla wszystkich maluchów stanowią doskonałą profilaktykę skrzywień kręgosłupa,
– wspomagają ćwiczenia logopedyczne.

Kiedy rozpocząć zajęcia w wodzie?

Kryty basen z ciepłą wodą umożliwia uczestniczenie w zajęciach o każdej porze roku, a najkorzystniej rozpocząć ćwiczenia w wodzie z maluchem 2- 5 miesięcznym. Im wcześniej tym korzystniej. Łatwiej i szybciej przebiega proces oswajania z wodą u najmłodszych, ponieważ do 6 – 8 tygodni po urodzeniu utrzymuje się odruch z życia płodowego- wstrzymywania oddechu. Maluchy nie boją się wody i nie otwierają ust kiedy się zanurzają…

Niemowlęta, które nie chodzą na zajęcia tracą swoje pierwotne odruchy i dlatego dziecko starsze, kilkunastomiesięczne jest trudniej przyzwyczaić do wody.

Stymulowanie malucha dodatkowo bodźcami wodnymi ma wspaniały wpływ na jego rozwój ruchowy. U dzieci uczęszczających na zajęcia w wodzie widać, iż rozwijają się znacznie lepiej niż ich rówieśnicy.

Ile czasu potrzeba aby nauczyć dziecko pływać?

Zawsze jest to sprawa bardzo indywidualna. Jednak systematyczne uczestniczenie w zajęciach pozwala po ok. 2 latach na swobodne, samodzielne elementarne pływanie.

Czy dziecku nic się nie stanie, kiedy naleje się woda do oczu, uszek, noska?

Podczas zabaw woda może wlać się do ucha, nosa, buzi. To naturalne. Dziecko oswojone z wodą nie reaguje. Zajęte zabawą jest radosne. Po zajęciach, tak jak po każdej kąpieli wystarczy dobrze je powycierać.

A kiedy dziecko się boi?

W pierwszych miesiącach życia maluch nie boi środowiska wodnego, przecież 9 miesięcy życia płodowego spędził w wodzie. Lęk, strach przychodzą później. Dlatego, dobrze jest rozpocząć zabawy w wodzie jak najwcześniej. Najczęściej obawy mamy udzielają się maluchowi. Kiedy zmieni się stosunek rodziców do wody, kiedy oswoją się z nową sytuacją i poczują się pewniej podczas zajęć, maluch to doskonale wyczuwa i staje się radosny, żywiołowy.
Aby wyeliminować nerwowe napięcie rodziców, na pierwszych zajęciach uczą się głównie oni:
– jak prawidłowo trzymać malucha,
– jak reagować na zakrztuszenie się dziecka wodą.

Jak się przygotować do zajęć?

Jeśli zdecydujemy się na udział w zajęciach na pływalni z dzieckiem należy 7 do 10 dni wcześniej zahartować malucha: sprawdzamy temperaturę wody wieczornej kąpieli i stopniowo co dziennie obniżamy co pół stopnia do temperatury 34-35 st. C

Rodzice, którzy aktywnie uczestniczą w zajęciach dzieci w wodzie zaopatrują się w strój kąpielowy (slipy), klapki, ręcznik i mydło. Rodzic biernie uczestniczący w zajęciach obowiązkowo zaopatruje się w klapki i dla wygody w lekkie ubranie ( szorty, koszulka).
Dziecko wyposażamy w oddzielny ręcznik kąpielowy oraz specjalne jednorazowe majteczki (pampersy) kąpielowe , które nie nasiąkają wodą, a pozwalają uniknąć niemiłych niespodzianek.

Na min. 1 godzinę przed zajęciami nie karmimy dziecka.

Po zajęciach nie wychodzimy od razu na dwór, odczekajmy 20-30 minut. W tym czasie nakarmmy, dajmy pić dziecku i pozwólmy ochłonąć dziecku po zajęciach. Unikniemy przeziębień i zachorowań.